Wiek młodych hejterów gwałtownie się obniża. Jak zaczynaliśmy pracę, to prowadziliśmy warsztaty edukacyjne dla szkół podstawowych. Dziś dostajemy sygnały, że takie zajęcia są już potrzebne nawet w przedszkolach – mówi Karolina Rosińska, prezeska Fundacji UNIQA w wywiadzie jakiego udzieliła Gazecie Wyborczej.
Ślepy pozew – to mechanizm, proponowany w ramach projektu ustawy Polski 2050-Trzeciej Drogi. Jego założeniem jest to, że osoba która doznała hejtu, będzie mogła pozwać anonimowego hejtera w procesie cywilnym. Instytucją odpowiedzialną za ustalenie tożsamości hejtera będzie sąd, zaś administrator portalu, na którym doszło do aktu nienawiści będzie zobowiązany udostępnić dane tej osoby – jeżeli tego nie zrobi grozi mu kara, nawet w wysokości 1 miliona złotych.
W ustaleniu tego kim jest autor hejterskich komentarzy może również pomóc policja – nie ma ona jednak żadnych konkretnych zasad działania ani terminów.
W projekcie ustawy pojawiają się jednak kwestie, które nie są łatwe do zdefiniowania.
Co jest hejtem a co nie? W jakim stopniu przekraczane jest prawo do krytyki?
W przypadku hejtu szkolnego sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana.
W świetle projektu, na dostarczenie informacji o hejterze administrator ma 7 dni. Istnieje ryzyko, że będzie on w rzeczywistości trudny do utrzymania. A w rzeczywistości szkolnej – trzeba działać szybko.
Proponowane rozwiązania mogą sprawdzić się w sektorze biznesu, jako narzędzie do walki z atakami hejterskimi czy nienawiścią skierowaną do celebrytów. W szkole potrzebne są jednak rozwiązania, które z jednej strony pozwolą zidentyfikować sprawcę z drugiej umożliwią wielopłaszczyznową pracę i współpracę na terenie placówki – do tego potrzebne jest działanie rodziców, pedagogów i całej społeczności szkolnej. “Slepy pozew” może stanowić więc jednynie element szerszego rozwiązania dla szkół.
Projekt poselski został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Artykuł dostępny jest na stronie: https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,31476742,slepy-pozew-to-dobry-pomysl-ale-nie-zadziala-w-szkolach-a.html#S.TD_krakow-K.C-B.1-L.1.zw
Mogą Cię również zainteresować
-
-
24.11.2024
Ślepy pozew a hejt
-
18.11.2024
Program “Szkoda życia na hejt” w Krośnie