„Szkoda życia na hejt” to projekt edukacyjny skierowany do szkół podstawowych.

Naszym celem jest stworzenie dialogu międzypokoleniowego i wspieranie dialogu środowisk szkolnych, aby wspólnie stawić czoła cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem internetu i nowych technologii.

Zdrowie, dobrostan, swobodny rozwój i bezpieczeństwo młodych ludzi stanowią fundament naszej misji. Pragniemy unaocznić realne skutki hejtu, nie tylko dla ofiar, ale również dla sprawców i biernych obserwatorów. „Przemoc nie jest wirtualna” – to przesłanie, które podkreśla, że agresja w internecie ma tak samo dotkliwe konsekwencje, jak ta w fizycznym świecie. Partnerem merytorycznym projektu jest Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

1. Odcinek 01 36:12

Magdalena Chorzewska

Magdalena Chorzewska, psycholożka i twórczyni „Instaporadni” w social mediach, opowiada jak różnorodny może być hejt w dzisiejszej rzeczywistości oraz jak reagować i udzielać wsparcia ofiarom hejtu.
    • Dlaczego hejterzy hejtują?
    • Po czym poznać, że nasze dziecko doświadcza hejtu?
    • Jak rozmawiać i pomóc dziecku, które doświadczyło hejtu lub samo hejtuje?
  2. Odcinek 02 57:32

Sara James i Arleta Dancewicz

O swojej historii z hejtem w tle i o tym, że hejt dotyka każdego opowiadają artystka Sara James i jej mama, Arleta Dancewicz.
    • Relacje nastolatków z rodzicami często bywają napięte. Co sprawia, że Sara James i jej mama mają tak silną więź?
    • Gdzie Sara znajduje wsparcie w trudnych chwilach i jak radzi sobie z hejtem?
    • Czy oddanie się pasji jest dobrym sposobem na poradzenie sobie z hejtem?
  3. Odcinek 03 82:21

Przemysław Staroń

Przemysław Staroń, nauczyciel roku 2018, psycholog i edukator. Opowiada, jak rozmawiać z młodzieżą o mowie nienawiści i czego możemy się nauczyć z literatury young adult.
    • Jak wygląda hejt w szkole?
    • Dlaczego dzieci hejtują i jakie są konsekwencje hejtu?
    • Jak odpowiednio reagować na emocje dziecka?
  • Co czwarty nastolatek w Polsce nie jest w stanie określić, czy sytuacje obserwowane w Internecie są formą przemocy.

• Niemal 40% nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci.

• Co trzeci nastolatek spotkał się z ośmieszaniem i poniżeniem

To nie tylko dane. To poważne sygnały alarmowe.

źródło: "Nastolatki 3.0. Raport z ogólnopolskiego badania uczniów i rodziców", NASK, grudzień 2023 rok.

Projekt „Szkoda życia na hejt” jest skierowany do szkół podstawowych, do uczniów klas 6-8, ich rodziców i nauczycieli, aby przez edukację, warsztaty interaktywne i materiały wspierające, zbudować wspólny front przeciwko mowie nienawiści.

Co realizujemy w ramach projektu?

• zajęcia profilaktyczne w szkołach (lekcje i warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli)
  • webinary
  • dostęp do narzędzi diagnostycznych i edukacyjnych online

Jaki jest cel projektu?

Wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoznawania, przeciwdziałania i reagowania na hejt i cyberprzemoc.

Do kogo przeznaczony jest projekt?

Do projektu może zgłosić się każda publiczna szkoła podstawowa na terenie Polski. Zakwalifikujemy 50 placówek ze wszystkich województw, nabór rusza na początku kwietnia na stronie fundacjauniqa.pl

Nasza inicjatywa czerpie inspirację z historii i doświadczeń szkół, które odważyły się już zmierzyć z problemem hejtu, wspieranych przez działania Fundacji UNIQA, Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema w latach 2021-2022, a w od 2023 roku również przez Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. Dążymy do tego, aby polskie szkoły pomagały w pokonywaniu problemów, w których uczniowie i uczennice mogą czuć się bezpiecznie i swobodnie rozwijać.

Karolina Rosińska, Prezeska Fundacji Uniqa

Początek rekrutacji szkól do programu
Webinar informacyjny o programie
kwiecień/maj 2024
Koniec przyjmowania zgłoszeń
czerwiec 2024
Ogłoszenie wyników
wrzesień 2024
Webinar dla rodziców i nauczycieli
październik 2024
Start zajęć w szkołach

Zgłoś swoją szkołę do udziału w programie edukacyjnym „Szkoda życia na hejt”

Przyjedziemy i przeprowadzimy warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania