Uniwersytet SWPS, Fundacja UNIQA oraz zespół RESQL znów połączyli siły w projekcie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”.
Chcemy głośno i otwarcie mówić o zjawisku przemocy rówieśniczej po to, by uświadomić społeczeństwu skalę problemu, z jakim mierzą się nasze dzieci. Zależy nam, by przeciwdziałać przemocy poprzez oddanie w ręce szkół gotowego, sprawdzonego narzędzia, jakim jest system RESQL, stworzony przez wykładowców i naukowców z Uniwersytetu SWPS.
Z czego składa się system RESQL?
Innowacyjnej aplikacji mobilnej umożliwiającej zgłoszenia incydentu przemocy rówieśniczej przez uczniów i obsługę tych zgłoszeń przez przeszkolonych nauczycieli – interwentów.
Panel dla interwentów i dyrekcji szkoły – pozwala na przyjmowanie i obsługę zgłoszeń oraz łatwą komunikację z uczniami w celu podjęcia skutecznego działania, dyrekcji ułatwia monitorowania skali problemu przemocy rówieśniczej.
Scenariusze lekcji i szkolenia wyjaśniające mechanizmy bullyingu oraz podręcznik dla interwenta oraz podręcznik prawny.
Bieżące wsparcie interwencyjne prawne i psychologiczne w przypadku szczególnie trudnego lub nietypowego zgłoszenia.
Głównym celem akcji jest wdrożenie systemu RESQL w 100 szkołach podstawowych i średnich. Szkoły mogą zgłaszać chęć udziału na dedykowanej stronie projektu, tam również odbędzie się głosowanie, które wyłoni ostateczną setkę wybranych szkół. Zorganizowane zostaną także webinary dla rodziców, nauczycieli i młodzieży oraz szereg działań komunikacyjnych mających na celu nagłośnienie problemu.
Przemoc jest wszechobecna
Statystyki są brutalne i przerażające. Co trzecie dziecko w wieku szkolnym doświadcza przemocy ze strony rówieśników. Akty przemocy przybierają różne formy, od agresji fizycznej, poprzez mniej zauważalną przez dorosłych cyberprzemoc, przemoc psychiczną, do izolowania i wykluczenia z grupy.
Źródło:
Dlaczego tak trudno walczyć z przemocą rówieśniczą?
-
Milczenie
Największym problemem jest to, że dzieci milczą. Odsetek zgłoszeń jest niepokojąco niski. Osoby doświadczające przemocy niechętnie mówią o swoich przeżyciach.
-
Lęk
Świadkowie najczęściej nie zgłaszają problemu z lęku przed odwetem ze strony agresorów. Ponadto boją się, że zgłoszenie doprowadzi do eskalacji problemu lub że akt agresji zostanie uznany przez nauczycieli zbagatelizowany.
-
Niewiedza
W szkołach brakuje jasnych procedur i kultury mówienia o przemocy. Uczniowie często nie wiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc.
Krąg przemocy dotyczy nas wszystkich
Prześladowanie rówieśnicze nie dotyczy tylko ofiary i oprawcy. Agresorzy potrzebują widowni. To ona waliduje ich poczynania i nagradza je swoją uwagą. Dlatego też z premedytacją dobierają czas i miejsce tak, by zapewnić sobie publiczność. Inni uczniowie często mimo woli stają się świadkami aktu przemocy.
Badania przeprowadzone w placówkach potwierdzają istotną rolę grupy oraz powiązań pomiędzy jej członkami, a także nauczycielami i pracownikami szkoły. Zrozumienie dynamiki grupy i tych współzależności jest kluczowym czynnikiem w procesie eliminowania agresji oraz budowania pozytywnych relacji wśród uczniów.
Krąg przemocy skupia wiele osób: asystentów, aktywnych i biernych kibiców, niemych obserwatorów, a także obrońców, których niestety jest najmniej. To dramat, w którym każdy przyjmuje jakąś rolę – to, jak ją odegrasz, ma ogromne znaczenie.
Źródło:
https://swps.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/18371-wrog-ze-szkolnej-lawki

Naszym celem jest udzielenie realnej pomocy dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom poprzez zapewnienie rozwiązania w postaci systemu RESQL oraz działań edukacyjnych. W gronie organizatorów projektu wierzymy, że wspólnie możemy wpłynąć na zmniejszenie się skali bullyingu i zadbać o bezpieczeństwo dzieci w szkołach.
Łukasz Skorupski, dyrektor kreatywny, Uniwersytet SWPS
Wspólnie zawalczmy o bezpieczeństwo w szkołach
Oddajemy głos społeczności szkolnej – uczniom, nauczycielom i rodzicom – zachęcając do działania i zgłaszania szkół do udziału w programie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”.
Zgłoszenia do programu. Do udziału w nim zapraszamy szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (licea i technika). Szkołę może zgłosić każdy – nauczyciel, dyrektor szkoły, uczeń lub rodzic. Do zgłoszenia niezbędna jest zgoda oraz formularz podpisany przez dyrekcję placówki.
Etap głosowania. Głos na szkołę można oddać raz dziennie i może to zrobić każdy

Pierwszych 100 szkół z największą liczbą głosów (mierzoną w stosunku do całkowitej liczby uczniów w placówce) otrzyma od nas możliwość wdrożenia pakietu RESQL za darmo.
Bezpłatny pakiet zawiera:
- aplikację dla uczniów do anonimowego zgłaszania problemów
- szkolenie dla kadry pedagogicznej
- scenariusze lekcji poświęconych przemocy
- sprawnie działający system dla nauczycieli do reagowania na wszelkie nadużycia
Zgłoś swoją szkołę do wdrożenia systemu RESQL do anonimowego zgłaszania incydentów
